Wednesday, July 20, 2011

შეფასების ფურცელი

კრიტერიუმები
ინდიკატორი
ინდიკატორის შესაბამისი ქულა
ვიზუალური მახარე
უსუფთაო ნამუშევარი,ცუდი კალიგრაფია
1–4
 ნაწილობრივ ნამუშევარი არის უსუფთაო.
5–6
 ნამუშევარი არის სუფთა. კალიგრაფია ნაწილობრივ არის კარგი
7–8
 ნამუშევარი არის სუფთა,კარგი კალიგრაფიით შესრულებული
9–10
შინაარსი
შინაარსი არ პასუხობს თემის სათაურს
1–4
 შინაარსი ნაწილობრივ პასუხობს თემის სათაურს
5–6
 შინაარსი არის ტექსტიდან გამომდინარე, მაგრამ უშვებს ფაქტობრივ შეცდომებს.
7–8
 შინაარსი სრულად პასუხობს თემის სათაურს და თანმიმდევრულად გადმოსცემს ფაქტებს
9–10
მართლწერა
ნაშრომში დაშვებულია მორფოლოგიური,ორთოგრაფიული და სინტაქსური შეცდომები
1-4
 ნაშრომში  ნაწილობრივ არის დაშვებული მორფოლოგიური და ორთოგრაფიული შეცდომები
5-6
 ნაშრომში დაშვებულია  რამდენიმე მორფოლოგიური და თოგრაფიული შეცდომები
7-8
 ნაშრომში იშვიათადაა  მორფოლოგიური,ორთოგრაფიული, სინტაქსური და სტილისტური შეცდომები
9-10
ორიგინალობა
ნასრომს ეტყობა სხვიგან გადაწერის ელემენტები
1-4
 ნაშრომი მინიმალურად მცირედი ზომის ორიგინალურია
5-6
 ნაშრომში მეტნაკლებად ჩანს ორიგინალობა
7-8
 ნაშრომში ჩანს მოსწავლის დამოუკიდებელი აზროვნება და საკითხის ორიგინაურად გადაწყვეტა
9-10

Tuesday, July 19, 2011

gakvetilis gegma

სასწავლო გეგმის ნიმუში
(პუნქტების მოკლე აღწერა)
1. გაკვეთილის თემა: ,,გაუფრთხილდეთ გარემოს’’

2. სწავლების საფეხური და კლასი: პირველი საფეხური, III-V კლასი

3. ინტეგრირებული საგნები,ქართული ენა და ლიტერატურა ჩვენი გარემო
მასწავლებლების სახელი, გვარი. მაია კუტალაძე, თეა კვასტიანი

4. მოსწავლეთა რაოდენობა გაკვეთილი ტარდება ცხრა მოსწავლესთან
5. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები (საგნების მიხედვით)
აქტივობა 1. კითხვა–პასუხი.
მიზანი: აცნობიერებს ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობას; იკვლევს საკუთარი ოჯახის მიერ მოხმარებული ბუნებრივი რესურსების მრავალ–ფეროვნებას.
შედეგი: მოსწავლეს შეუძლია ინფორმაციის დაგროვება ბუნებრივი რესურსების შესახებ.
მიზანი: ამოიცნოს და დააზუსტოს აღდგენადი და აღუდგენელი ბუნებრივი რესურსები; ცხრილის სახით წარმოადგინოს საკუთარი ოჯახის მიერ მოხმარებული ბუნებრივი რესურსები; მოიძიოს ინფორმაცია საჯკუთარი მხარის ბუნებრივი რესურსების გამოყენების შესახებ.
მიზანი: მოსწავლე აღწერს ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობას ადამიანისათვის.
აქტივობა 2.გარემოში მუშაობა.
მიზანი: განაზოგადოს საკუთარი მხარის ბუნებრივი რესურსების გამოყენების შესახებ მოპოვებული ინფორმაცია, გააცნობეროს წყლის დაბინძურების უარყოფითი გავლენა;მოიძიოს ინფორმაცია და ერთმანეტს შეადაროს ადამიანის მიერ სასმელი წყლის მოპოვების სხვადასხვა გზა.
შედეგი: მოსწავლე იცავს ბუნებრივ გარემოში უსართხო ქცევის წესებს.მოსწავლე აღწერს ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობას ადამიანებისთვის.
აქტივობა 3. მიზნობრივი ექსკურსია მთა ,,ნაკოშკვარაზე“. მიზანი: მოსწავლეებში შემოქმედებითი უნარის განვითარება, ნატურალისტური, პრაქტიკული უნარ–ჩვევების ცამოყალიბება.
შედეგი:მოსწავლე ახდენს ბუნებაზე დაკვირვებას არწერს მას და უნვითარებს პრაქტიკული უნარ–ჩვევების ჩშამოყალიბებს
აქტივობა 4.ბუნებაში ნერგების დარგვა.
მიზანი:მოსწავლეებში ბუნების დაცვისა და სიყვარულის ჩამოყალიბება.
შედეგი:აღწერს ადამიანის აქტივობებს და განსაზღვრავს საკუთარ მონაწილეობას ბუნებრივი რესურსების აღდგენის საქმეში.(მაგ.ხეების დარგვა)
6. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
ბუნებაში გადაადილებისას არჩევს უსაფრთხო მარშრუტს;
იცავს ბუნებაში საყოფაცხოვებო ნარჩენების განთავსების წესს;
ბუნებში განარჩევს სასმისად ვარგის წყალს;
სიფრთხილეს იჩენს უცნობი მცენარეებისა და სოკოების მიმართ;
არჩევს ბუნებაში გასვლისათვის შესაფერის ტასაცმელს, აღჭურვილობასა და საკვებს;
ამოიცნობს და აჯგუფებს აღდგენად და არაღდგენად ბუნებრივ რესურსებს;
იკვლევს საკუთარი ოჯახის მიერ მოხმარებული ბუნებრივი რესურსბის მრავალფეროვნებას.
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო) კითხვა–პასუხი 15 წთ
გარემოში მუშაობა 30 წთ
მიზნობრივი ექსკურსია მთა ,,ნაკოშკვარაზე“ 45 წთ+ავისუფალი დრო
9. შეფასება
კვლევის უნარ–ჩვევები:
დაკირვება
აღწერა
მონაცემების შეგროვება
სააზროვნო უნარ–ჩვევები:
გამოყენება (ადრე ათვისებული ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული და ახალი გზით)
ანალზი
10. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები

კომპასი, უბის წიგნაკები, საწერი კალმები, ციფრული აპარატი, პლაკატები წარწერით ,,გაუფრთხილდეთ ბუნებას“ ისტ–ი, დისკი, პროექტორი.
ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
მიანიშნეთ წყაროები, რომლებიც გამოიყენეთ გაკვეთილის მომზადების, მსვლელობის დროს (მაგ. წიგნები, ალბომები..).
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
მიუთითეთ ის კომპიუტერული პროგრამები (მაგ. OpenOffice.Org Presentation, OpenOffice.Org spreadsheet, gimp, და სხვა.. ), ვებ-გვერდები და სხვა ელექტრონული რესურსები http://liamatiashviliqimia.blogspot.com http://julietaergemlidze.blogspot.com/ http://mygarden.ge/?catრომლებსაც იყენებთ თქვენ და მოსწავლეები გაკვეთილისთვის.
*

Wednesday, July 13, 2011

გავუფრთხილდეთ ბუნებას

1.პროექტის თემა: გავუფრთხილდეთ ბუნებას
2.პროექტის მოკლე აღწერა: მოსწავლეები იცავს ბუნებაში საყოფაცხოვრებო ნარჩენების განთავსების წესს. ბუნებრივი რესურსების გამოყენებას.
3.პროექტის სრული აღწერა: მოსწავლეები აცნობიერებს, იკვლევს საკუთარი ოჯახის მიერ მოხმარებული ბუნებრივი რესურსების მრავალფეროვნებას. მოსწავლეები თავად არჩევენ უსაფრთხო მარშრუტს. ისინი განარჩევენ სასმელად ვარგის წყალს. სიფრთხილეს იჩენენ უცნობი მცენარეებისა და სოკოების მიმართ. იცავენ საყოფაცხოვრებო ნარჩენების განთავსების წესებს.
   მოსწავლეები მაქსიმალურად ცდილობენ არ დანაგვიანონ გარემო ექსკურსიის დროს.
4.მონაწილეთა ასაკი/კლასები: 8–10 წლის III-V კლასი.
5.ვადები/ხანგრძლივობა: ერთი კვირა.
6.პროექტის შესაძლო აქტივობა: ინტერნეტისა და დამხმარე ლიტერატურის საშვალებით სხვადასხვა მასალების მოძიება. პრეზენტაცია, დისკუსია,ფოტომასალების შეგროვება.
7.მოსალოდნელი შედეგები/პროექტი: მოსწავლეებმა ინტერნეტის საშვალებით შეიძლება, გაავრცელოს ბუნების დაცვის სხვადასხვა ხერხები, ჩანაწერებით, სურათებით,ელექტრონული ჟურნალით, ამით ბავშვებს განუითარდებათ კომუნიკაციის, აზრთა ურთიერთგაზიარებისა და შეჯერების, დაკვირვების უნარ–ჩვევები.
8.სარგებელი სხვებისთვის: ინტერნეტის საშვალებით ასევე ადგილობრივ საზოგადოებასთან თანამშრომლობით მოსწავლეები მიაწვდიან ინფორმაციას ბუნების დაცვისა და სისუფთავის შესახებ თანატოლებსა და უფროსებს.
9.სამუშაო ენა: ქართული
10.საგნებთან,საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:ქართული––შექმნიან ლიტერატურულ ჟურნალს ,,ჩვენი სოფლის სურათები“ხელოვნება––შექმნიან ალბომს, დახატავენ ბუნების ამსახველ სურათებს.ბუნება––განსაზღვრავენ ადგილის გეოგრაფიულ მდებარეობას და დაუკავშირებენ ბუნებრივ თავისებურებებს.
  11. მონაწილეები სხვა სკოლებიდან:
  12. პროექტის ავტორი: მაია კუტალაძე.
  13.პროექტის ავტორის ელფოსტა: kutaladze.maia@gmail.com

Sunday, July 3, 2011

მოგონება

მეწამული   მთვარე იყო დასავლეთით,
ვარსკლავებიც  კიაფობდნენ ცაზე,
ნაკოშკვარას პაწაწინა მთაზე.